Senco DS525-18V DuraSpin® Auto-Feed Screwdriver 18V 2 x 3.0Ah Li-ion
Get trade prices by applying for a trade account
Supplied with: 2 x 18V 3.0Ah Li-ion Batteries, 1 x Li-ion Charger and 2 x 174mm Screwdriver Bits.
Specifications:
Fastener Type: Collated Screws.
Fastener Length: 25-55mm.
Screw Diameter: 3.5-5.5mm.
Rotations per minute: 5,000 rpm.
Torque: 5Nm.
Tool Dimensions (LxWxH): 372 x 86 x 241mm.
Recharge Time: 100% 45 minutes, 80% 15 minutes.