Evolution R255SMS-DB+ Multi-Material Sliding Mitre Saw 255mm 1600W 110V
Get trade prices by applying for a trade account
The double bevel facility reduces the need to re-adjust workpiece making it the ultimate saw for the workshop or on the job site, with a huge 300 x 80mm cutting capacity ideal for cutting copper pipe, plastic pipe, aluminium channel, cable tray, armoured cable, scaffold boards, skirting board, architraves, MDF, hardwood such as oak and ash, plus much more. When working with reclaimed timber the saw has no problem cutting through embedded nails, screws or staples. The optional diamond blade (sold separately) completes the package, enabling you to cut brick, stone, concrete and unglazed tiles.
Specification:
Input Power: 240V: 2,000W, 110V: 1,600W
No Load Speed: 2,600/min.
Sound Pressure Level LPA: 96.9 dB(A).
Laser Class: 2.
Laser Source: Laser Diode.
Cutting Capacity (Mitre x Bevel: Width x Depth):
0° x 0°: 300 x 90mm
0° x 45° Left: 300 x 52mm, 0° x 45° Right: 300 x 34mm
45° x 0°: 212 x 90mm
45° x 45° Left: 212 x 52mm, 45° x 45° Right: 212 x 34mm
Cutting Capacity:
Mild Steel Plate: Max. Thickness 6mm
Mild Steel Box Section: Max. Wall Thickness 3mm
Wood: Max Section 300 x 80mm
Max. Mitre (Left/Right): 50°/50°
Max. Bevel (Left/Right): 45°/45°
Blade: 255 x 25.4mm Bore
Dust Port Ø: 35mm
Weight: 18.3kg
1 x Evolution R255SMS-DB+ Multi-Material Sliding Mitre Saw 255mm 110V Version