Evolution EVOMAG42 Magnetic Drill 1200W 110V
Get trade prices by applying for a trade account
Specification:
Input Power: 1,200W.
No Load Speed: 450/min.
Magnet Adhesion: 1500kg.
Maximum Cutter Diameter: 42mm, Depth: 50mm.
Dimensions Rack Fully Raised (HxWxL): 580 x 320x 180mm, Lowered: 340 x 320 x 180mm.
Magnet Dimensions (HxWxL): 40 x 90 x 180mm.
Cutter Retainer Internal Diameter: 19mm Weldon Shank.
Recommended Maximum Duty Cycle: 30 minutes.
Sound Pressure Level LPA: 89.4 dB(A).
Weight: 10.9kg.
1 x Evolution EVOMAG42 Magnetic Drill 110V Version